PIKNIK RODZINNY POMOCNA DŁOŃ- PODSUMOWANIE
Dnia 15 kwietnia 2023 r. w Hali OSiR w Trzemesznie odbył się Piknik Rodzinny pn. „PoMocNa Dłoń” z okazji Obchodów Światowego Dnia Trzeźwości.
Inicjatorem była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie w składzie: Joanna Ciesielczyk- Przewodnicząca oraz członkowie: Magdalena Prus, Edyta Koperska, Joanna Pilarska, Natalia Płużyńska, Sebastian Woźniak, Krzysztof Brzeziński, Sebastian Kwieciński.
Celem wydarzenia było przekazanie dorosłym, młodzieży i dzieciom treści związanych z pomocą w zakresie wszelkiego rodzaju problemów m.in. przemoc, uzależnienia, depresja, bezpieczeństwo, oraz ogólna promocja zdrowego stylu życia.
Piknik był oparty o kilkanaście atrakcyjnych stanowisk o różnych Hasłach, na których odbywały się liczne konkursy, quizy, zagadki itp. Każda z osób biorących udział w proponowanych zabawach mogła wylosować gadżet profilaktyczny z LOGO Gminnej Komisji, a także Numerami Telefonów Zaufania i wsparcia. Wszystkie gadżety profilaktyczne są ekologiczne, wykonane z papieru, drewna itp. lub pochodzące z recyklingu a niektóre miały nadrukowane telefony zaufania dla dorosłych, telefon wsparcia dla osób w kryzysie, numery całodobowej infolinii dla dzieci i młodzieży, infolinie powiązane z problemami z narkotykami itd.
Podczas Pikniku można było odwiedzić takie stanowiska jak:
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod tytułowym hasłem Imprezy: PoMocNa Dłoń.
Na czele z Panem Sebastianem Woźniakiem- członkiem Gminnej Komisji i Panią Joanną Woźniak. W tym miejscu mieszkańcy mogli wziąć udział w quizie pn. mity i fakty o alkoholu. Celem było rozpowszechniane informacji dot. uzależnienia od alkoholu, rozdawane były ulotki z najważniejszymi numerami telefonów, za udział w quizie każdy miał możliwość wylosowania upominku.
Zespół Interdyscyplinarny pod hasłem: REAGUJ.
Pani Natalia Płużyńska- członkini Gminnej Komisji oraz Pani Paulina Woźniak- przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie skupiły się na tematyce poświęconej przeciwdziałaniu przemocy, przede wszystkim jej rozpoznawaniu. Dodatkową atrakcją było Koło Fortuny z pytaniami dotyczącymi tematyki (również dostosowane do dzieci). Ponadto w trakcie imprezy miał być rozstrzygnięty Konkurs na LOGO Ośrodka Pomocy Społecznej, który z uwagi na brak zgłoszeń nie został rozstrzygnięty.
Psycholog i Świetlica Środowiskowa pod hasłem: PRZESTRZEŃ ZMIAN.
Stanowiskiem opiekowali się Pani Magdalena Prus- członkini Gminnej Komisji z zawodu Psycholog oraz Wychowawcy Świetlicy Środowiskowej Pani Renata Pałucka i Pan Łukasz Zalewski- Kierownik wraz z wychowankami.
Przed namiotem wolontariusze uczyli innych zasad popularnej gry liczbowej Rummikub, która cieszy się zainteresowaniem na całym świecie i z tego powodu organizowane są nawet Międzynarodowe Mistrzostwa. Obok każdy odwiedzający mógł pozostawić swoją afirmację na specjalnie do tego przygotowanym drzewku „Moje dobre życie”.
Natomiast w zamkniętym namiocie były wyświetlane zapętlone filmy głównie o tematyce Depresji, które miały charakter motywacyjny i uświadamiający jak bardzo jest to temat bagatelizowany przez społeczeństwo. W tym miejscu były dostępne wszelkiego rodzaju ulotki na temat Depresji oraz informacje o godzinach bezpłatnych porad psychologa w Trzemesznie. Można było również porozmawiać z Panią Psycholog. Celem była normalizacja depresji jako zaburzenia bardzo powszechnego, dotykającego wiele osób.
Turniej szachowy pod hasłem: SZACH-MAT.
W trakcie pikniku odbył się prowadzony przez Pana Krzysztofa Prusa- wychowawcę Szkoły Podstawowej w Trzemżalu, turniej szachowy. Rozgrywki szachowe trwały ponad 2 godziny i obejmowały 7 rund. Pod koniec pikniku zostały ogłoszone wyniki i nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Podium prezentowało się następująco:
I miejsce-Filip Galus
II miejsce- Stanisław Mrowiński
III miejsce- Jakub Choniej.
Celem było pokazanie ciekawej opcji na spędzanie wolnego czasu i zaciekawienie tą niesamowitą grą.
Strefa Sportu pod hasłem: AKTYWNI.
Prowadzona przez Pana Radomira Laskowskiego- wychowawcę Szkoły Podstawowej w Trzemżalu oraz wolontariuszy. Strefa miała charakter zabawy gdzie za udział można było otrzymać drobiazg w postaci gadżetu. Można było przede wszystkim spróbować swoich sił na torze przeszkód. Celem była promocja aktywnego spędzania czasu.
SIERŻANT PYREK pod takim samym hasłem.
W samego Sierżanta Pyrka wcielił się asp. sztab. Krzysztof Socha- Profilaktyk Społeczny z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Rozdawał balony z nadrukowanym logo i numerem telefonu wsparcia dla osób z problemem narkotykowym. Sierżant Pyrek to wielkopolska maskotka, za pomocą której Policja edukuje dzieci w zakresie bezpieczeństwa w formie zabawy, była możliwość zrobienia sobie zdjęcia a dodatkowo pod firmowym namiotem KPP Gniezno pod okiem asp. sztab. Anny Osińskiej i mł. asp. Anny Pilarskiej dzieci zdobiły kolorowanki.
Tor przeszkód w Narko i Alko goglach pod hasłem: ZOBACZ JAK TO JEST.
Prowadzący to członkowie Gminnej Komisji w Trzemesznie, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Trzemesznie mł. asp. Krzysztof Brzeziński i asp. sztab. Sebastian Kwieciński. Specjalnie przygotowany tor przeszkód należało pokonać w goglach symulujących odurzenie środkami psychoaktywnymi o różnych mocach co nie było prostym zadaniem. Stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Najmłodszym rozdawane były proste kolorowanki z numerami alarmowymi 112, 999, 998, 997 by uczyć tych numerów od najmłodszych lat.
Zajęcia Plastyczna pod hasłem: JESTEŚ TYM CO JESZ.
Punkt prowadzony przez Panią Edytę Koperską- członkinię Gminnej Komisji w Trzemesznie, oraz Panią Aldonę Lukstaedt i Panią Iwonę Sarnowską- pracownice OSiR. Zajęcia plastyczne polegały na namalowaniu specjalnymi pisakami na materiałowej torbie zakupowej zdrowych produktów jakie powinny się w niej znaleźć. Torby zostały wyeksponowane a pod koniec imprezy każdy uczestnik otrzymał ją w prezencie. Dzieci wykonywały zadanie w czapeczkach kucharskich a za udział każdy otrzymał zdrową przekąskę w postaci wody i paczuszki orzechów. Dodatkowo na tym stanowisku rozpowszechniano ulotki dotyczące szkodliwości energetyków co jest obecnie bardzo dużym problemem w Polsce. Cel głównym była promocja zdrowego jedzenia, uświadamianie o szkodliwości energetyków.
Dzienny Dom SENIOR+.
Uczestnicy Domu SENIOR+ wystawili prace wykonywane na zajęciach. Pokazano jak wyrobić w domowych warunkach sól do kąpieli, były również zabawy ruchowe, zabawa ze skakanką, slalom z jajkiem, rzut do tarczy DART, teleturniej 1z10 o tematyce bajkowej i kącik gier planszowych.
Stanowisko przygotowały Pani Magdalena Bojanowska- Ciesielska- Kierownik DDS+ oraz Pani Martyna Graczyk wraz z 8 uczestnikami DDS+. Celem było rozpowszechnienie informacji nt. miejsca gdzie mogą się zgłosić osoby samotne, po 60 roku życia.
Wielkopolski Bezpieczny Rower WIBERRO.
Stanowisko prowadzone przez sierż. szt. Patrycję Piorowicz i mł. asp. Michała Wiśniewskiego z KPP Gniezno. Wiberoo to aplikacja umożliwiająca mieszkańcom Wielkopolski oznakowanie swojego roweru. Znakowanie rowerów odbywało się na podstawie wcześniejszego zgłoszenia o czym informowaliśmy na plakatach. Akcja Wiberoo służy zabezpieczeniu rowerów przed kradzieżą poprzez naniesienie indywidualnego numeru na jego ramę.
POSZUKIWACZE.
W rolę poszukiwaczy wcielili się najmłodsi, którzy po otrzymaniu od wolontariuszy mapy, mieli za zadanie odszukać symbole znajdujące się na niej, ukryte w całej Hali i poproszenie osoby przy symbolu o przyłożenie pieczątki. Dzieci otrzymywały pieczątki po wykonaniu zadania specjalnego. Za uzbieranie pieczątek każdy otrzymał upominek w zależności od ilość odnalezionych symboli.
POWODZENIA.
Hasło „Powodzenia” miało na celu odpowiednie wykorzystanie uzyskanej podczas Pikniku wiedzy gdzie udać się po pomoc w przypadku wszelakiego rodzaju problemów i aby w tym pomóc, na sam koniec każda odwiedzająca nas rodzina otrzymała magnes z najważniejszymi numerami telefonów zaufania. Dodatkowo wolontariusze poprosili każdą osobę o pozostawienie opinii na temat tego jak podobało im się niniejsze wydarzenie poprzez narysowanie (przez najmłodszych) lub podsumowanie imprezy jednym słowem przez osoby dorosłe.
Dodatkowo dzieci mogły skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni i toru przeszkód a w drugiej części hali dostępne były także duże klocki do układania.
Poniżej wymieniam wszystkie osoby, którym należy się szczególne podziękowanie za zaangażowane przy organizacji Pikniku Rodzinnego pn. "PoMocNa Dłoń”:
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie:
Magdalena Prus
Natalia Płużyńska
Joanna Pilarska
Edyta Koperska
Sebastian Woźniak
Krzysztof Brzeziński
Sebastian Kwieciński
Ośrodek Pomocy Społecznej.
Dyrektor OSiR- Mariusz Kowalczyk
oraz pracownicy OSiR:
Aldona Lukstaedt
Iwona Sarnowska
Mirosław Adamczyk
Mirosław Łagiewka
Sławomir Polanowski
Michał Graczyk
Wiesława Lisiecka
Wychowawcy Świetlicy Środowiskowej:
Renata Pałucka
Łukasz Zalewski
oraz wychowankowie:
Kinga Lewandowska
Eryk Sobczyk
Julia Osikowska
Marta Kozłowska
Nikola Pietrzak
Wychowawcy Szkoły Podstawowej w Trzemżalu:
Krzysztof Prus
Radomir Laskowski
oraz wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Trzemżalu:
Zofia Przybylska
Agata Pisuła
Konstancja Mrowińska
Szymon Furche
Julia Podlas
Dominika Paulus
Ponadto:
Joanna Woźniak
Edyta Kubiak- pracownica UMIG Trzemeszno (fotograf)
Opiekunki Dziennego Domu Senior +
Magdalena Bojanowska- Ciesielska
Martyna Graczyk
Wraz z 8 uczestnikami DDS+
Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie:
asp. sztab. Krzysztof Socha- Profilaktyk Społeczny w roli Sierżanta Pyrka
wraz z
asp. sztab. Anna Osińską
mł. asp. Anna Pilarska
a także
sierż. szt. Patrycja Piorowicz
mł. asp. Michał Wiśniewski
(znakowanie rowerów "WIBEROO")
Dziękujemy wszystkim za przybycie!
Do zobaczenia za rok!
Autor: Joanna Ciesielczyk
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!